Strona główna Kraków Strefa płatnego parkowania Kraków

Strefa płatnego parkowania Kraków

PODZIEL SIĘ
parkingi Kraków

Strefy płatnego parkowania w Krakowie to obszar charakteryzujący się znacznym niedoborem miejsc postojowych. Parkowanie w strefie umożliwia abonament. Natomiast za postój krótkotrwały płaci się w parkomacie. Stawka za pierwszą godzinę parkowania wynosi 3 zł, za drugą 3,5 zł. A za trzecią 4,1 zł, czwartą i kolejne 3 zł. Abonament obowiązuje tylko i wyłącznie w strefie lub podstrefie.

Abonament zwykle wykupują mieszkańcy posiadające zameldowanie stałe lub czasowe. Abonament wykupują dla danej strefy lub podstrefy. W przypadku jednej strefy opłata wynosi 10 zł/mies. Abonament dla wszystkich stref to 250 zł/mies.

Dla osób przyjezdnych, niezameldowanych w Krakowie, istnieje możliwość zakupu abonamentu ogólnodostępnego. Obowiązującego we wszystkich strefach, w cenach: 25 zł/1 dzień postoju, 125 zł/5 kolejnych dni roboczych, 250 zł/30 kolejnych dni.

W krakowskiej Strefie Płatnego Parkowania rozmieszczonych jest blisko 1000 sztuk parkometrów. Dwóch producentów włoskiego Solari di Udine oraz francuskiej firmy Parkeon. Pierwsze parkometry w Krakowie zostały postawione w 2009 roku w Strefie P1-Śródmieście. Są to urządzenia firmy Solari di Udine wyposażone w płatność monetami, jak i Krakowską Kartą Miejską. W te same parkometry wyposażona jest również Strefa P3-Grzegórzki. W 2011 roku w ramach rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania o Strefę P2-Kazimierz zostały zakupione parkometry tego samego producenta. Wyposażone dodatkowo w możliwość opłacania postoju kartą zbliżeniową.

Krakow strefa płatnego parkowania

Strefy płatnego parkowania w Krakowie

 • Granice podstrefy P1 I wyznaczają Stare Miasto:

Od ul. Basztowej wzdłuż ul. Westerplatte, Św. Gertrudy (z wyłączeniem niniejszych ulic) dalej wzdłuż ul. Św. Idziego (z włączeniem niniejszej ulicy), ul. Podzamcze (z włączeniem niniejszej ulicy) do ul. Straszewskiego), wzdłuż Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztowej (z wyłączeniem tych ulic) do ul. Westerplatte.

 • Granice podstrefy P1 II wyznaczają:

Od ul. Dunajewskiego wzdłuż ul. Karmelickiej (numery nieparzyste) do al. J. Słowackiego, wzdłuż al. J. Słowackiego (numery nieparzyste) do linii kolejowej, wzdłuż linii kolejowej do ul. Lubicz, wzdłuż ul. Lubicz (z jej wyłączeniem) do ul. Basztowej, wzdłuż ul. Basztowej do ul. J. Dunajewskiego (z włączeniem tych ulic).

 • Granice podstrefy P1 III wyznaczają:

Od ul. Westerplatte wzdłuż ul. Lubicz (z jej włączeniem) do nasypu kolejowego, dalej wzdłuż nasypu kolejowego do ul. Dietla, wzdłuż ul. Dietla (numery parzyste) do rzeki Wisły, Bulwarem Czerwieńskim do Mostu Dębnickiego, dalej ul. Zwierzyniecką (z jej wyłączeniem) do ul. Powiśle, wzdłuż ul. Powiśle, Podzamcze, Św. Idziego (z wyłączeniem tych ulic), dalej ul. Św. Gertrudy do ul. Westerplatte (z włączeniem tych ulic).

 • Granice podstrefy P1 IV wyznaczają:

Od ul. Zwierzynieckiej wzdłuż al. Z. Krasińskiego (numery nieparzyste), al. A. Mickiewicza (numery nieparzyste) do ul. Karmelickiej, wzdłuż ul. Karmelickiej (numery parzyste) do ul. Podwale, wzdłuż ul. Podwale, Straszewskiego (z włączeniem tych ulic) do ul. Podzamcze, wzdłuż ul. Podzamcze (z jej włączeniem) do ul. Powiśle, wzdłuż ul. Powiśle, Zwierzynieckiej (z włączeniem tych ulic) do al. Z. Krasińskiego.

 • Granice podstrefy P2 wyznaczają Kazimierz:

Od Mostu Grunwaldzkiego, wzdłuż ulicy J. Dietla (po stronie numerów nieparzystych) do linii kolejowej. Wzdłuż linii kolejowej do rzeki Wisły, wzdłuż Bulwaru Kurlandzkiego do Bulwaru Inflanckiego, wzdłuż Bulwaru Inflanckiego do Mostu Grunwaldzkiego.

 • Granice podstrefy P3 wyznaczają Grzegrzóki:

Od Ronda Mogilskiego, wzdłuż ulicy Lubicz (z włączeniem w całości niniejszej ulicy) do linii kolejowej. Wzdłuż linii kolejowej do ul. Wita Stwosza, wzdłuż ul. Wita Stwosza do ul. Aleksandra Lubomirskiego, wzdłuż ul. Aleksandra Lubomirskiego (z włączeniem w całości niniejszej ulicy) do Ronda Mogilskiego.

 • Granice podstrefy P4 wyznaczają Grzegrzóki wprowadzona od 01.03.2014 roku:

Od Mostu Kotlarskiego wzdłuż rzeki Wisły do linii Kolejowej, wzdłuż linii kolejowej do ulicy Lubicz, wzdłuż ulicy Lubicz (z wyłączeniem niniejszej ulicy) do Ronda Mogilskiego, od Ronda Mogilskiego wzdłuż Al. Powstania Warszawskiego (z wyłączeniem niniejszej ulicy), wzdłuż ulicy Kotlarskiej (po stronie numerów nieparzystych) do Mostu Kotlarskiego.

 • Granice podstrefy P5 wyznaczają Stare Podgórze wprowadzona od 01.03.2014 roku:

Od Mostu Grunwaldzkiego do Ronda Grunwaldzkiego, wzdłuż ulicy M. Konopnickiej do al. Powstańców Śląskich, wzdłuż Al. Powstańców Śląskich do linii kolejowej, wzdłuż linii kolejowej do rzeki Wisły, wzdłuż Bulwaru Wołyńskiego do Mostu Grunwaldzkiego.

 • Granice podstrefy P6 I-V wyznaczają podstrefy wprowadzone od 01.03.2014 roku:

Od ulicy A. Lubomirskiego wzdłuż ulicy Rakowickiej do linii kolejowej, wzdłuż linii kolejowej do ulicy Mogilskiej. Wzdłuż ulicy Mogilskiej (po stronie numerów parzystych) do ronda Mogilskiego, od Ronda Mogilskiego wzdłuż ulicy A. Lubomirskiego (z wyłączaniem niniejszej ulicy) do ulicy Rakowickiej.

 • Granice podstrefy P6 II wyznaczają:

Od Ronda Mogilskiego wzdłuż ulicy Mogilskiej (po stronie numerów nieparzystych, z włączeniem numerów od 31 do 59 nieparzyste) do ulicy F. Nullo, wzdłuż ulicy F. Nullo (z włączeniem adresów al. Pokoju 21 i 23) do ulicy S. Bobrowskiego, wzdłuż S. Bobrowskiego do ulicy Grzegórzeckiej, wzdłuż ulicy Grzegórzeckiej (z włączeniem ulicy Kotlarskiej po stronie numerów parzystych) do al. Powstania Warszawskiego (z włączeniem w całości niniejszej ulicy), wzdłuż al. Powstania Warszawskiego do Ronda Mogilskiego.

 • Granice podstrefy P6 III wyznaczają:

Od Mostu Dębnickiego wzdłuż Bulwaru Rodła do ulicy Kasztelańskiej, wzdłuż ul. Kasztelańskiej do al. Marszałka F. Focha, wzdłuż al. Marszałka F. Focha do Al. 3 Maja, wzdłuż Al. 3 Maja (z wyłączeniem tejże ulicy) do wschodniej granicy Parku Jordana, wzdłuż wschodniej granicy Parku Jordana do ulicy W. Reymonta, wzdłuż ulicy W. Reymonta do Al. A. Mickiewicza, wzdłuż Al. A. Mickiewicza (numery parzyste), wzdłuż Al. Z. Krasińskiego (numery parzyste) do Mostu Dębnickiego.

 • Granice podstrefy P6 IV wyznaczają:

Od Al. A. Mickiewicza wzdłuż ulicy Czarnowiejskiej do al. Kijowskiej, wzdłuż al. Kijowskiej do ulicy Królewskiej, wzdłuż ulicy Królewskiej (po stronie numerów parzystych) do Al. A. Mickiewicza, wzdłuż Al. A. Mickiewicza (numery parzyste) do ulicy Czarnowiejskiej.

 • Granice podstrefy P6 V wyznaczają:

Od Al. J. Słowackiego wzdłuż ulicy Królewskiej (po stronie numerów nieparzystych) do al. Kijowskiej, wzdłuż al. Kijowskiej do ulicy Wrocławskiej (po stronie numerów parzystych), wzdłuż ulicy Wrocławskiej do ulicy Prądnickiej, wzdłuż ulicy Prądnickiej (z wyłączeniem tejże ulicy) do Al. J. Słowackiego, wzdłuż Al. J. Słowackiego (numery parzyste) do ulicy Królewskiej.

 • Granice podstrefy P7 wyznaczają podstrefy wprowadzone od 01.06.2015 roku:

Od Ronda Grunwaldzkiego wzdłuż ul. Monte Cassino do ul. A. Nowaczyńskiego, wzdłuż A. Nowaczyńskiego, wzdłuż wschodniej granicy Parku Dębnickiego do rzeki Wisły, wzdłuż rzeki Wisły, wzdłuż Bulwaru Poleskiego do Mostu Grunwaldzkiego.

 • Granice podstrefy P8 wyznaczają podstrefy wprowadzone od 01.06.2015 roku:

Wzdłuż ul. Wrocławskiej (po stronie numerów nieparzystych) do linii kolejowej, wzdłuż linii kolejowej do ul. Kamiennej, wzdłuż ul. Kamiennej do al. Słowackiego, wzdłuż al. Słowackiego (numery parzyste) do ul. Prądnickiej ( z włączeniem tej ulicy), wzdłuż ul. Prądnickiej do ul. Wrocławskiej.

Strefa płatnego parkowania Kraków godziny

Strefa płatnego parkowania w Krakowie obowiązuje w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 20.00

Parking Kraków

Obecnie w Krakowie działają 3 śródmiejskie parkingi wielopoziomowe. Dwa podziemne – pod placem Na Groblach i przy Muzeum Narodowym. Oraz naziemny parking wielopoziomowy w Starym Podgórzu, na tyłach KS Korona.

Operatorem „Parkingu przy Muzeum” oraz „Parkingu Stare Podgórze” jest spółka Miejska Infrastruktura. Łącznie to ponad 330 miejsc postojowych. Zlokalizowanych w dogodnych miejscach Krakowa, blisko najważniejszych i najcenniejszych miejsc naszego miasta. Parkingi oferują atrakcyjne ceny za postój. Parkingi położone są blisko ważnych dla mieszkańców miejsc użyteczności publicznej. W zasięgu paru minut są budynki Urzędu Miasta Krakowa, czy Starostwa Powiatu Krakowskiego.

Parking Stare Pogórze

Naziemny „Parking Stare Pogórze” znajduje się w najstarszej części prawobrzeżnej dzielnicy Krakowa Podgórze. Parę kroków od głównego podgórskiego traktu handlowego — ulicy Kalwaryjskiej. Parking zapewnia: 185 zadaszonych miejsc postojowych. Chroniących samochód przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Dodatkowo są 4 miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Parking jest monitorowany 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Za postój można płacić kartą.

Parking podziemny przy Muzeum zlokalizowany jest w ścisłym centrum. A w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się m.in. Błonia Krakowskie, Park Jordana czy Muzeum Narodowe w Krakowie. Na parkingu jest:150 zadaszonych miejsc postojowych — pozostawiony samochód nie jest narażony na wpływ warunków atmosferycznych. Do tego 5 miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Oraz 1 miejsce postojowe dla rodzin z dziećmi. Tutaj również za postój możesz zapłacić kartą. Na terenie parkingu działa monitoring. Na terenie również znajdziemy miłą i fachową obsługę. Działającą 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Parkingi „Czerwone Maki

zlokalizowane są przy Pętli Tramwajowej oraz przy Dworcu Autobusowym. Parking został uruchomiony w listopadzie 2012 roku. Od grudnia 2013 roku działa w systemie zamkniętym. Czynny codziennie od godziny 4:30 do 2:30 dnia następnego. Na parkingu dostępnych jest: 196 miejsc postojowych, odkrytych dla pojazdów do 3,5 T. Oraz 4 miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. A także mamy dostępne stojaki na rowery. Obiekt jest monitorowany. Na parkingu umieszczona jest kasa automatyczna. W której można dokonać opłaty za pomocą bilonu, banknotów oraz kart płatniczych. Kasa wydaje resztę. Przy wyjeździe znajduje się terminal płatniczy. W którym można dokonać opłaty. Na parkingu możemy liczyć na pomoc obsługi parkingu. Obiekt jest czynny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Parkuj i jedź Kraków

W planach spółki są parkingi pod nazwą „Parkuj i jedź”. Obecnie spółka realizuje proces inwestycyjny związany z budową 4 takich parkingów. Trzy z nich – Kurdwanów, Bieżanów i Mały Płaszów zlokalizowane będą przy pętlach tramwajowych. Natomiast parking Bronowice powstanie w rejonie punktu przesiadkowego. Integrującego komunikację tramwajową, kolejową i autobusową.