Kraków – rozeznany.pl Fri, 22 Nov 2019 08:58:52 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.5 Kraków zabytki /krakow-zabytki/ /krakow-zabytki/#respond Tue, 30 Jul 2019 11:20:54 +0000 /?p=1342 Kraków jest jednym z największych i najstarszych miast Polski. W przeszłości pełnił funkcję stolicy państwa i siedziby władców. Co roku to miasto odwiedzają miliony turystów z Polski, ale też chętnie przyjeżdżają tu osoby z zagranicy. Nic dziwnego, w tym miejscu znajdziemy wiele zabytków, muzeów i innych ciekawych miejsc. Obecnie największą atrakcją turystyczną Krakowa jest Wawel, […]

Artykuł Kraków zabytki pochodzi z serwisu rozeznany.pl .

]]>
Kraków jest jednym z największych i najstarszych miast Polski. W przeszłości pełnił funkcję stolicy państwa i siedziby władców. Co roku to miasto odwiedzają miliony turystów z Polski, ale też chętnie przyjeżdżają tu osoby z zagranicy. Nic dziwnego, w tym miejscu znajdziemy wiele zabytków, muzeów i innych ciekawych miejsc. Obecnie największą atrakcją turystyczną Krakowa jest Wawel, wzgórze, na którym znajduje się dwa kluczowe zabytki: Zamek Królewski oraz Katedra Wawelska.

Najczęściej zwiedzany w Krakowie jest Zamek Królewski, który jest niewątpliwie najsłynniejszym zamkiem występującym w Polsce. Jest to zabytek z epoki renesansu. Natomiast drugim popularnym zabytkiem jest Katedra Wawelska, która jest największą renesansową świątynią w Polsce.

Historia miasta

Najpiękniejsze miasto — Kraków do dziś jest głównym miastem Polski, często określanym, jako kulturalna stolica kraju. Z powstaniem tego miasta wiążą się legendy o Wandzie, która nie chciała Niemca oraz o Smoku Wawelskim. Nazwa miasta Kraków pochodzi według tradycji od imienia Kraka, legendarnego księcia słowińskiego lub może wodza, który założył swój gród na Wawel – skalistym wzgórzu wznoszącym się nad korytem Wisły. Od samego początku, było to miejsce rozwoju handlu, rzemiosła i sztuki.

Pierwsi osadnicy w rejonach współczesnego Krakowa pojawiali się około 200 tys. lat p.n.e. Wynikało to z dogodnego ukształtowania terenu, bliskości rzek i lasów oraz dużej ilości jaskiń, które były idealnym schronieniem. Wszystkie czynniki umożliwiały stworzenie osady, będącej początkiem Krakowa. Pierwsze wzmianki o mieście znaleźć można w dokumentach z roku 966, kiedy to określano ów gród jak miejsce bogate, gdzie rozkwita handel. Od tego czasu jego pozycja systematycznie umacniała się. W historii Polski Kraków odegrał kluczową rolę, przez długi czas pełniąc funkcję stolicy oraz to miasto było wizytówką kwitnącego, europejskiego mocarstwa.

Najważniejsze daty z historii miasta:

  • 1000 rok – założenie biskupstwa związanego z arcybiskupstwem w Gnieźnie. Było to wiadomym znakiem połączenia się Małopolski z resztą ziem polskich pod panowaniem drugiego z historycznych władców Polski, a pierwszego koronowanego, Bolesława Chrobrego;
  • 1038 – 1058 rok – panowanie Kazimierza, zwanego odnowicielem – Kraków staje się stolicą Polski;
  • W 1257 rok – Kraków otrzymuje przywilej lokacyjny z rąk księcia Bolesława Wstydliwego. Natomiast w 1320 rok – w katedrze wawelskiej odbywa się koronacja na króla polski Władysława Łokietka po scaleniu przez niego państwa rozbitego na dzielnice. Natomiast do roku 1734 – Kraków jest miejscem koronacji królów Polski.
  • W 1364 rok – król Kazimierz Wielki powołuje do życia Akademię Krakowską (od XIX w. Uniwersytet Jagielloński). Natomiast w 1473 rok – w Krakowie powstaje pierwszy druk tłoczony w Polsce, a wkrótce potem pierwsza książka drukowana;
  • 1525 rok – wielki mistrz krzyżacki, Albrecht Hohenzoller, dziedziczny książę w Prusach, składa Zygmuntowi I Staremu hołd lenny. Akt ten stanowi jeden z widocznych znaków potęgi państwa Jagiellonów. W 1536 rok zostaje przeprowadzona przebudowa zamku wawelskiego na rezydencję renesansową przez Zygmunta I Starego;
  • W roku 1609 rok król Zygmunt III Waza przenosi na stałe swą rezydencję do Warszawy. Z tą chwilą Kraków przestaje być stolicą Polski. W 1794 rok – Tadeusz Kościuszko obrany przywódca narodowego składa przysięgę na rynku krakowskim. W 1815 roku został podpisany traktat wiedeńskim, dzięki niemu utworzone zostało Wolne Miasto Kraków.
  • 1872 rok – utworzenie Akademii Umiejętności – instytucji, która odegrała wybitną rolę w dalszych latach rozbiorowego podziału kraju, skupiając czołowych polskich uczonych;
  • 1918 rok – po zakończeniu I wojny światowej (1914 – 1918) Polska odzyskuje niepodległość. Dnia 31 października krakowianie rozbrajają stacjonujące w mieście oddziały wojska austriackiego. W 1939 rok wybuch II wojny światowej – 6 września wojska hitlerowskie wkroczyły do miasta;
  • 1945 rok – w dniu 18 stycznia wojska radzieckie II Frontu Ukraińskiego pod dowództwem marszałka Koniewa wyzwoliły Kraków i dzięki manewrowi oskrzydlającemu zmusiły Niemców do wycofania się bez obrony. To miasto z bezcennymi zabytkami i dziełami sztuki został ocalony;
  • 1949 rok – powstaje Huta im. Lenina. W 1964 rok Kraków obchodzi 600 – lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Natomiast w 1974 rok Rada Ministrów podjęła specjalną uchwałę w sprawie ochrony zespołów zabytkowych Krakowa.

Aktualnie Kraków stanowi wizytówkę Polski na arenie międzynarodowej. Miasto co roku odwiedzane jest przez wielu turystów ze względu na bogactw atrakcji architektonicznych, historycznych i przyrodniczych. Na terenie Krakowa nie brakuje również imprez kulturalnych i rozrywkowych. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, Kraków stał się jednym z miast, w których organizowane są spotkania przedstawicieli wszystkich państw członkowskich.

Zamek na Wawelu

Podczas wizyty na Zamku Królewskim na Wawelu, który ma imponującą powierzchnię aż 7040 m kw, możemy podziwiać wystrój reprezentacyjnych komnat. Na zamku znajduje się 71 sam wystawowych, zatem na zwiedzanie całości warto przeznaczyć kilka godzin. Zamek Królewski oferuje następujące wystawy stałe:

  • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie (Sala Senatorka, Poselska i Sala Pod Ptakami)
  • Prywatne apartamenty królewskie (prywatne pokoje królewskie, komnaty świty dworskiej, pomieszczenia dla gości) – zwiedzanie tej wystawy odbywa się tylko z przewodnikiem;

We wnętrzach kryją się dużej wartości artystycznej obrazy i meble. Do szczególnych pamiątek należy Szczerbiec — miecz koronacyjny królów Polski oraz kolekcja arrasów króla Zygmunta Augusta. W zbrojowni wystawione są: miecze, rapiery, szpady, szable, kusze, strzelby, pistolety i zbroje.

Ponadto na Zamku można zwiedzać trasy sezonowe:

  • Smocza Jama;
  • Baszta Sandomierska;
  • Budowle i ogrody Wawelu (zwiedzanie tej trasy plenerowej odbywa się wyłącznie w towarzystwie przewodnika).

Zamkowi na Wawelu towarzyszy katedra — miejsce, w którym koronowani byli królowie polscy. Obecnie miejsce pochówku zarówno królów, jak i też bohaterów i wieszczów narodowych. Przy katedrze znajduje się pokryta złotą kopułą Kaplica Zygmuntowska, na wieży znajduje się olbrzymich rozmiarów dzwon Zygmunt.

Kościół Mariacki

W Krakowie znajdziemy wiele ciekawych zabytków, zwiedzanie Krakowa warto rozpocząć od najważniejszych zabytków sakralnych – Kościół Mariacki. Ta przepiękna gotycka Bazylika Mariacka, czyli kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się na Rynku Głównym w Krakowie. Świątynia ta jest jedną z najbardziej znanych w całej Polsce.

Kościół budowano na przełomie XIV i XV w. i do dziś stanowi on przykład zapierającej dech w piersiach architektury romańskiej. Również wnętrze bazyliki zachwyca, zwłaszcza Ołtarz Wielki, który jest dziełem Wita Stwosza. To największy tego typu gotycki ołtarz w Europie. Jest w nim wyrzeźbione ponad 200 figur w lipie. Tło wykonano w modrzewiu, a całą konstrukcję w dębie. Od kilku już lat ten zabytek Krakowa jest w renowacji.

Z wieży kościoła Mariackiego wygrywany jest, co godzinę słynny hejnał mariacki, który w południe transmitowany jest przez Program Pierwszy Polskiego Radia. Początkowo hejnał był grany tylko w południe i w ten sposób wyznaczał punktualnie godzinę 12. Z tym, dlaczego melodia w pewnym momencie się urywa, związana jest legenda o najeździe Tatarów i strzale przerywającym życie strażnika.

Kościół Mariacki (prezbiterium i przednia część nawy bazyliki wraz z kaplicami) jest dostępny dla turystów w dni powszednie w godz. 11.30-18.00, a także w niedziele i święta w godz. 14.00-18.00.

Artykuł Kraków zabytki pochodzi z serwisu rozeznany.pl .

]]>
/krakow-zabytki/feed/ 0
Dominikanie Kraków /dominikanie-krakow/ /dominikanie-krakow/#respond Fri, 04 May 2018 05:53:57 +0000 /?p=1287 Klasztor dominikański należy do największych i najpiękniejszych zabytków Krakowa. Zajmuje on rozległy teren rozciągający się pomiędzy Plantami a ulicami: Sienną, Stolarską i Dominikańską. Do Krakowa dominikanie przybyli w 1222 roku. Dzięki zabiegom i staraniom ówczesnego biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. W następnym roku otrzymali od tego samego biskupa krakowskiego kościół parafialny Świętej Trójcy. Przy którym założyli […]

Artykuł Dominikanie Kraków pochodzi z serwisu rozeznany.pl .

]]>
Klasztor dominikański należy do największych i najpiękniejszych zabytków Krakowa. Zajmuje on rozległy teren rozciągający się pomiędzy Plantami a ulicami: Sienną, Stolarską i Dominikańską.

Do Krakowa dominikanie przybyli w 1222 roku. Dzięki zabiegom i staraniom ówczesnego biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. W następnym roku otrzymali od tego samego biskupa krakowskiego kościół parafialny Świętej Trójcy. Przy którym założyli własny klasztor.

Obecnie w klasztorze zamieszkuje ponad 100 braci. Z czego ponad 70 to bracia studiujący teologię. Nie tylko z Polski, ale także z Ukrainy, Białorusi i Węgier.

Kraków Dominikanie

Kościół pod wezwaniem św. Trójcy, w jaką postaci znamy dziś, zaczął powstawać przed połową XIII w. Mianowicie po częściowym zniszczeniu romańskiego kościoła św. Tomasza, podczas najazdu Tatarów w 1241 roku, rozpoczęto budowę trzeciej, ceglanej świątyni. Była ona bez porównania obszerniejsza w stosunku do poprzednich. A jej wznoszenie zaczęto od budowy prezbiterium, łącząc je od północy z budynkiem klasztornym. Budowa korpusu świątyni przypadła na drugą połowę XIII wieku. Kościół ten przetrwał do dzisiaj, ale jego wnętrze uległo zasadniczej przemianie.

Wnętrze Kościoła św. Trójcy

Kościół św. Trójcy jest trójnawową gotycką świątynią ceglano-kamienną. Wzniesioną w charakterystycznym dla Krakowa systemie filarowo-skarpowym. Z wydłużonym prezbiterium zakończonym prostą ścianą.

Wśród oryginalnych elementów dawnego wnętrza wyróżniają się m.in. kamienna płyta epitafijna księcia krakowskiego Leszka Czarnego. Oraz odlana w brązie płyta nagrobna humanisty Filipa Kallimacha zaprojektowana przez Wita Stwosza.

Spośród kaplic, w większości ocalałych z pożaru, wymieńmy: wczesnobarokową Zbaraskich. Z marmurowym ołtarzem i alabastrowymi nagrobkami. Oraz manierystyczną Myszkowskich (1603-1614), nakrytą kopułą ozdobioną wewnątrz kasetonami, z rzeźbionymi popiersiami członków rodu.

Chlubą kościoła jest późnorenesansowa kaplica św. Jacka, do której prowadzą marmurowe schody. Pośrodku stoi ołtarz, z podtrzymywanym przez anioły sarkofagiem, mieszczącym relikwie. Posąg św. Jacka i stiuki są autorstwa Baltazara Fontany, polichromię stworzył Karol Dankwart, a obrazy namalował Tomasz Dolabella.

Szczególnie godne uwagi są XIV-wieczne gotyckie krużganki, nakryte krzyżowo-żebrowym sklepieniem. Zebrano tam liczne tablice epitafijne. Głównie z XVI i XVII wieku, pochodzące w dużej części z cmentarza przylegającego niegdyś do kościoła. Natomiast klasztorny skarbiec kryje m.in. gotycką alabastrową figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem-tzw. Jackową — z początku XV wieku.

Dominikanie Kraków msze

W zakrystii można zamawiać intencje, w których odprawiamy Msze św. w Bazylice Trójcy Świętej. Oprócz indywidualnych intencji przez cały rok odprawiane są także Msze św. w intencji zmarłych. Poleconych naszej modlitwie na kartkach wypominkowych.

  • Niedziele i święta: 8.00, 9.00, 10.30, 12.00, 13.30, 15.30 (oprócz VII i VIII). A także w godzinach 17.00, 19.00, 20.20, 21.30
  • Dni powszednie: 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 17.00, 19.30

Artykuł Dominikanie Kraków pochodzi z serwisu rozeznany.pl .

]]>
/dominikanie-krakow/feed/ 0
Kraków Kazimierz /krakow-kazimierz/ /krakow-kazimierz/#respond Wed, 07 Feb 2018 10:54:02 +0000 /?p=1232 Wizyta na Kazimierzu to obowiązkowy punkt w programie zwiedzania Krakowa. Przytulne kafejki i restauracje tej dzielnicy, galerie i antykwariaty, brukowane uliczki. Oraz zabytki kultury żydowskiej tworzą urokliwą atmosferę, której nie sposób się oprzeć. Cinema city Kazimierz Kraków Cinema City Galeria Kazimierz umiejscowione jest w Centrum Handlowym przy ulicy Podgórskiej 34. Cinema City Galeria Kazimierz to […]

Artykuł Kraków Kazimierz pochodzi z serwisu rozeznany.pl .

]]>
Wizyta na Kazimierzu to obowiązkowy punkt w programie zwiedzania Krakowa. Przytulne kafejki i restauracje tej dzielnicy, galerie i antykwariaty, brukowane uliczki. Oraz zabytki kultury żydowskiej tworzą urokliwą atmosferę, której nie sposób się oprzeć.

Cinema city Kazimierz Kraków

Cinema City Galeria Kazimierz umiejscowione jest w Centrum Handlowym przy ulicy Podgórskiej 34. Cinema City Galeria Kazimierz to nowoczesny multipleks obejmujący 10 klimatyzowanych sal. Mogą one pomieścić jednocześnie ponad 1800 widzów. Wszystkie wyposażone są w innowacyjne technologie projekcji filmów, wysokiej klasy systemy dźwiękowe i wygodne fotele kinowe. Filmy wyświetlane są w projekcji 2D, 3D oraz HFR.

Do dyspozycji naszych Klientów jest kawiarnia Cinema Cafe oraz kinowy bar z szeroką ofertą produktów.

Na terenie kina istnieje możliwość zakupu biletów zarówno w kasach, jak i w Biletomatach (płatność kartą).

Parking w dni robocze: 3 pierwsze godziny bezpłatne dla Klientów Cinema City (za okazaniem biletu parkingowego w kasie kina). Dodatkowe godziny płatne:

  • 2 zł, każda kolejna –
  • 4 zł. W weekend: bezpłatnie.

Galeria Kazimierz Kraków

Galeria Kazimierz – jedna z największych galerii handlowych Krakowa. Znajduje się przy ulicy Podgórskiej 34 w dzielnicy Grzegórzki. A jej nazwa wiąże się z sąsiadującym z Grzegórzkami Kazimierzem.

Modowe serce Krakowa – to właśnie Galeria Kazimierz. Znajdziesz tu nie tylko bogatą ofertę ponad 160 sklepów, ale również niepowtarzalną atmosferę. Miejsce, w którym historia Krakowa łączy się z nowoczesną architekturą. Gwarantuje to udane zakupy oraz umili czas spędzony razem z rodziną i przyjaciółmi.

W Galerii Kazimierz można zaopatrzyć się w produkty znanych nam marek. Takich jak: Bershka, Gerry Weber, Nikon, Esprit, Crocs, Atlantic. A także Reebok, Nike, Jacadi Paris, Promod, Mango, Veneziana i wiele innych. W centrum handlowym swoje usługi oferują także biura podróży, apteki, centrum fitness. Oraz restauracje, wśród nich: Krakowskie Wypieki, Grycan, Jeff’s, Coffee Heaven. Poza nimi w Galerii Kazimierz znajduje się kantor, pralnia, drogerie i sklepy ze zdrową żywnością.

Galeria Kazimierz jest pięknie usytuowana tuż przy zachodnim nabrzeżu Wisły. Spacer z Rynku Starego Miasta zajmuje krócej niż kwadrans, a dojazd samochodem tylko 5 minut.

Galeria Kazimierz: Adres:

  • ul. Podgórska 34, 31-536 Kraków

Kazimierz: Godziny otwarcia

  • Poniedziałek — sobota: 10.00 – 22.00
  • Niedziela: 10.00 – 20.00

Restauracje Kraków Kazimierz

Kraków to dawna stolica Polski. Również na Kazimierzu w Krakowie jest dużo restauracji oferujących wiele ciekawych kulinarnych atrakcji. Restauracji jest bardzo dużo, ale ja wymienię 3.

Jedną z niewielu jest restauracja:

Bottigliera 1881, ul. Bochenska 1

Mieszcząca się na krakowskim Kazimierzu Bottigliera 1881 zadebiutowała w tegorocznym wydaniu przewodnika Michelin. Mówią o sobie „winiarnia”, ponieważ lokal ma w ofercie ponad 400 rodzajów win. Jednak Bottigliera to także restauracja z bardzo mikroskopijną kartą. Restauracja serwująca dania bazujące na regionalnych i sezonowych produktach wysokiej jakości — w najprostszej postaci.

Miodova, ul. Szeroka 3

Tradycyjna kuchnia, wino, serce krakowskiego Kazimierza. Naszą misją jest stworzenie niepowtarzalnej atmosfery rozsmakowania się w wybornych potrawach polskich i regionalnych.

Nasi kucharze to profesjonaliści, a ich praca to pasja. Dokładamy wszelkich starań, by zaoferować najwyższej jakości obsługę kelnerską. Tylko tutaj napijesz się naszego firmowego wina, tutaj stworzymy wyjątkowe menu dla Ciebie i Twoich gości.

Do dyspozycji oddajemy pięć tematycznych sal w podziemiach XIX — wiecznej kamienicy, ogród zimowy i patio.

STUDIO Qulinarne Restauracja & Coctail Bar, ul. Gazowa 4

Na Krakowskim Kazimierzu, w zabytkowym garażu autobusowym znajduje się Restauracja Studio Qulinarne.

To miejsce nietuzinkowe gdzie wyśmienita, autorska kuchnia idealnie współgra z eleganckim i stylowym wnętrzem. Każdego dnia w kuchni STUDIO z najlepszych, wyselekcjonowanych produktów powstają niebanalne dania. Kulinarne połączenia, które zachwycają najbardziej wymagających.

Artykuł Kraków Kazimierz pochodzi z serwisu rozeznany.pl .

]]>
/krakow-kazimierz/feed/ 0
Gokarty Kraków /gokarty-krakow/ /gokarty-krakow/#respond Wed, 17 Jan 2018 10:39:16 +0000 /?p=1200 Aktualnie w mieście Kraków funkcjonują cztery miejsca gdzie można pojeździć gokartami. WRT www.krakow.wrt-karting.pl Kraków, ul. Nowolipki 3; Elikart                www.elikart.pl                           Kraków, ul. Gromadzka 66; GoKarting          www.gokarting.com.pl              Kraków, […]

Artykuł Gokarty Kraków pochodzi z serwisu rozeznany.pl .

]]>
Aktualnie w mieście Kraków funkcjonują cztery miejsca gdzie można pojeździć gokartami.

  • WRT
    • www.krakow.wrt-karting.pl
    • Kraków, ul. Nowolipki 3;
  • Elikart
    • www.elikart.pl
    • Kraków, ul. Gromadzka 66;
  • GoKarting
    • www.gokarting.com.pl
    • Kraków, ul. Domagały 25;
  • RACINGKART
    • www.racingkart.pl
    • Kocmyrzów, ul. Sulechów 108A (w nawigacji wpisz Sulechów 22).

Jest to niesamowita rozrywka nie zależnie w jakim jest się wieku. Gokarty gwarantują świetną rozrywkę dla małych i dużych fanów wyścigowych emocji. Dostępność torów kartingowych pozwala każdemu zmierzyć się ze znajomymi w wyścigu gokartów.

Gokarty to małe czterokołowe pojazdy napędzane silnikiem. Silnik gokarta zazwyczaj ma pojemność 60–125 cm³. Zawodowe gokarty osiągają prędkość do 190 km/h, a normalne w granicach 80 km/h. Maksymalna pojemność silnika gokartowego na zawodach nie przekracza 125 cm³. Są też gokarty napędzane silnikami elektrycznymi. Karting najbardziej popularny jest we Włoszech.

Kraków gokarty

Dla fanów motoryzacji nie brakuje torów gokartowych. Jednym z takich miejsc jest Elikart. Trasa toru kartingowego po której poruszają się gokarty ma długość 250 m. Hala znajduję się pod zadaszeniem. Obiekt sportowy o powierzchni ponad 1100 m2 ma możliwość do całorocznych treningów, a nie tylko sezonowej zabawy. Przy profesjonalnie przygotowanej hali kartingowej znajduje się parking dla samochodów. Nowy tor gokartowy Elikart M znajduje się 400 m od dworca w Płaszowie. To tylko 300 m od przystanku tramwajowego „Gromadzka”. Dojazd liniami 11 i 20. W Elikart za 32 min przejazd należy zapłacić 85 zł.

Miłośnicy szybkiej jazdy mogą odwiedzić również Racing Kart w Sulechowie. To profesjonalny tor kartingowy o długości 320 metrów. Stworzony z myślą o miłośnikach sportów motorowych na różnych poziomach zaawansowania. Tor projektowano z udziałem samego Roberta Kubicy. Za godzinę jazdy gokartem z silnikiem 4,5 KM trzeba zapłacić 120 zł. A mocniejszym gokartem (6,5 KM) – 160 zł.

Racing Kart nie jest wyłącznie torem, ale również Akademią RK. Zadaniem jej jest doskonalenie umiejętności jazdy najmłodszych.

Zasady korzystania z toru

Bezpieczeństwo Klientów jest najważniejsze, dlatego przed rozpoczęcie jazdy należy:

  • Przeczytać dokładnie Regulamin;
  • Mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport — wymóg do podpisania oświadczenia zapoznania się z Regulaminem Toru;
  • Jeśli masz mniej niż 18 lat, należy przyjść z rodzicem lub opiekunem prawnym;
  • Ubrać wygodny, nieograniczający ruchów strój — bez luźnych elementów tj. szaliki, apaszki itp.;
  • Założyć obuwie sportowe lub na płaskiej podeszwie.

Rozrywka Kraków

W Krakowie oprócz gokartów możemy się natknąć również na inne rozrywki. Mamy tu rozrywki dla aktywnie spędzających czas. Do wyboru są loty na paralotni, skoki spadochronowe, nurkowanie, kajaki, trampoliny, Park linowy czy wspinaczka. Kraków daje wiele możliwości na spędzenie wspólnego wolnego czasu.

Do innych rozrywek możemy zaliczyć laserowy paintball, gra typu escape the room. A nawet kręgle, bilard i wiele innych miejsc, które warto odwiedzić.

Artykuł Gokarty Kraków pochodzi z serwisu rozeznany.pl .

]]>
/gokarty-krakow/feed/ 0
Strefa płatnego parkowania Kraków /strefa-platnego-parkowania-krakow/ /strefa-platnego-parkowania-krakow/#respond Wed, 17 Jan 2018 10:33:54 +0000 /?p=1194 Strefy płatnego parkowania w Krakowie to obszar charakteryzujący się znacznym niedoborem miejsc postojowych. Parkowanie w strefie umożliwia abonament. Natomiast za postój krótkotrwały płaci się w parkomacie. Stawka za pierwszą godzinę parkowania wynosi 3 zł, za drugą 3,5 zł. A za trzecią 4,1 zł, czwartą i kolejne 3 zł. Abonament obowiązuje tylko i wyłącznie w strefie […]

Artykuł Strefa płatnego parkowania Kraków pochodzi z serwisu rozeznany.pl .

]]>
Strefy płatnego parkowania w Krakowie to obszar charakteryzujący się znacznym niedoborem miejsc postojowych. Parkowanie w strefie umożliwia abonament. Natomiast za postój krótkotrwały płaci się w parkomacie. Stawka za pierwszą godzinę parkowania wynosi 3 zł, za drugą 3,5 zł. A za trzecią 4,1 zł, czwartą i kolejne 3 zł. Abonament obowiązuje tylko i wyłącznie w strefie lub podstrefie.

Abonament zwykle wykupują mieszkańcy posiadające zameldowanie stałe lub czasowe. Abonament wykupują dla danej strefy lub podstrefy. W przypadku jednej strefy opłata wynosi 10 zł/mies. Abonament dla wszystkich stref to 250 zł/mies.

Dla osób przyjezdnych, niezameldowanych w Krakowie, istnieje możliwość zakupu abonamentu ogólnodostępnego. Obowiązującego we wszystkich strefach, w cenach: 25 zł/1 dzień postoju, 125 zł/5 kolejnych dni roboczych, 250 zł/30 kolejnych dni.

W krakowskiej Strefie Płatnego Parkowania rozmieszczonych jest blisko 1000 sztuk parkometrów. Dwóch producentów włoskiego Solari di Udine oraz francuskiej firmy Parkeon. Pierwsze parkometry w Krakowie zostały postawione w 2009 roku w Strefie P1-Śródmieście. Są to urządzenia firmy Solari di Udine wyposażone w płatność monetami, jak i Krakowską Kartą Miejską. W te same parkometry wyposażona jest również Strefa P3-Grzegórzki. W 2011 roku w ramach rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania o Strefę P2-Kazimierz zostały zakupione parkometry tego samego producenta. Wyposażone dodatkowo w możliwość opłacania postoju kartą zbliżeniową.

Krakow strefa płatnego parkowania

Strefy płatnego parkowania w Krakowie

  • Granice podstrefy P1 I wyznaczają Stare Miasto:

Od ul. Basztowej wzdłuż ul. Westerplatte, Św. Gertrudy (z wyłączeniem niniejszych ulic) dalej wzdłuż ul. Św. Idziego (z włączeniem niniejszej ulicy), ul. Podzamcze (z włączeniem niniejszej ulicy) do ul. Straszewskiego), wzdłuż Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztowej (z wyłączeniem tych ulic) do ul. Westerplatte.

  • Granice podstrefy P1 II wyznaczają:

Od ul. Dunajewskiego wzdłuż ul. Karmelickiej (numery nieparzyste) do al. J. Słowackiego, wzdłuż al. J. Słowackiego (numery nieparzyste) do linii kolejowej, wzdłuż linii kolejowej do ul. Lubicz, wzdłuż ul. Lubicz (z jej wyłączeniem) do ul. Basztowej, wzdłuż ul. Basztowej do ul. J. Dunajewskiego (z włączeniem tych ulic).

  • Granice podstrefy P1 III wyznaczają:

Od ul. Westerplatte wzdłuż ul. Lubicz (z jej włączeniem) do nasypu kolejowego, dalej wzdłuż nasypu kolejowego do ul. Dietla, wzdłuż ul. Dietla (numery parzyste) do rzeki Wisły, Bulwarem Czerwieńskim do Mostu Dębnickiego, dalej ul. Zwierzyniecką (z jej wyłączeniem) do ul. Powiśle, wzdłuż ul. Powiśle, Podzamcze, Św. Idziego (z wyłączeniem tych ulic), dalej ul. Św. Gertrudy do ul. Westerplatte (z włączeniem tych ulic).

  • Granice podstrefy P1 IV wyznaczają:

Od ul. Zwierzynieckiej wzdłuż al. Z. Krasińskiego (numery nieparzyste), al. A. Mickiewicza (numery nieparzyste) do ul. Karmelickiej, wzdłuż ul. Karmelickiej (numery parzyste) do ul. Podwale, wzdłuż ul. Podwale, Straszewskiego (z włączeniem tych ulic) do ul. Podzamcze, wzdłuż ul. Podzamcze (z jej włączeniem) do ul. Powiśle, wzdłuż ul. Powiśle, Zwierzynieckiej (z włączeniem tych ulic) do al. Z. Krasińskiego.

  • Granice podstrefy P2 wyznaczają Kazimierz:

Od Mostu Grunwaldzkiego, wzdłuż ulicy J. Dietla (po stronie numerów nieparzystych) do linii kolejowej. Wzdłuż linii kolejowej do rzeki Wisły, wzdłuż Bulwaru Kurlandzkiego do Bulwaru Inflanckiego, wzdłuż Bulwaru Inflanckiego do Mostu Grunwaldzkiego.

  • Granice podstrefy P3 wyznaczają Grzegrzóki:

Od Ronda Mogilskiego, wzdłuż ulicy Lubicz (z włączeniem w całości niniejszej ulicy) do linii kolejowej. Wzdłuż linii kolejowej do ul. Wita Stwosza, wzdłuż ul. Wita Stwosza do ul. Aleksandra Lubomirskiego, wzdłuż ul. Aleksandra Lubomirskiego (z włączeniem w całości niniejszej ulicy) do Ronda Mogilskiego.

  • Granice podstrefy P4 wyznaczają Grzegrzóki wprowadzona od 01.03.2014 roku:

Od Mostu Kotlarskiego wzdłuż rzeki Wisły do linii Kolejowej, wzdłuż linii kolejowej do ulicy Lubicz, wzdłuż ulicy Lubicz (z wyłączeniem niniejszej ulicy) do Ronda Mogilskiego, od Ronda Mogilskiego wzdłuż Al. Powstania Warszawskiego (z wyłączeniem niniejszej ulicy), wzdłuż ulicy Kotlarskiej (po stronie numerów nieparzystych) do Mostu Kotlarskiego.

  • Granice podstrefy P5 wyznaczają Stare Podgórze wprowadzona od 01.03.2014 roku:

Od Mostu Grunwaldzkiego do Ronda Grunwaldzkiego, wzdłuż ulicy M. Konopnickiej do al. Powstańców Śląskich, wzdłuż Al. Powstańców Śląskich do linii kolejowej, wzdłuż linii kolejowej do rzeki Wisły, wzdłuż Bulwaru Wołyńskiego do Mostu Grunwaldzkiego.

  • Granice podstrefy P6 I-V wyznaczają podstrefy wprowadzone od 01.03.2014 roku:

Od ulicy A. Lubomirskiego wzdłuż ulicy Rakowickiej do linii kolejowej, wzdłuż linii kolejowej do ulicy Mogilskiej. Wzdłuż ulicy Mogilskiej (po stronie numerów parzystych) do ronda Mogilskiego, od Ronda Mogilskiego wzdłuż ulicy A. Lubomirskiego (z wyłączaniem niniejszej ulicy) do ulicy Rakowickiej.

  • Granice podstrefy P6 II wyznaczają:

Od Ronda Mogilskiego wzdłuż ulicy Mogilskiej (po stronie numerów nieparzystych, z włączeniem numerów od 31 do 59 nieparzyste) do ulicy F. Nullo, wzdłuż ulicy F. Nullo (z włączeniem adresów al. Pokoju 21 i 23) do ulicy S. Bobrowskiego, wzdłuż S. Bobrowskiego do ulicy Grzegórzeckiej, wzdłuż ulicy Grzegórzeckiej (z włączeniem ulicy Kotlarskiej po stronie numerów parzystych) do al. Powstania Warszawskiego (z włączeniem w całości niniejszej ulicy), wzdłuż al. Powstania Warszawskiego do Ronda Mogilskiego.

  • Granice podstrefy P6 III wyznaczają:

Od Mostu Dębnickiego wzdłuż Bulwaru Rodła do ulicy Kasztelańskiej, wzdłuż ul. Kasztelańskiej do al. Marszałka F. Focha, wzdłuż al. Marszałka F. Focha do Al. 3 Maja, wzdłuż Al. 3 Maja (z wyłączeniem tejże ulicy) do wschodniej granicy Parku Jordana, wzdłuż wschodniej granicy Parku Jordana do ulicy W. Reymonta, wzdłuż ulicy W. Reymonta do Al. A. Mickiewicza, wzdłuż Al. A. Mickiewicza (numery parzyste), wzdłuż Al. Z. Krasińskiego (numery parzyste) do Mostu Dębnickiego.

  • Granice podstrefy P6 IV wyznaczają:

Od Al. A. Mickiewicza wzdłuż ulicy Czarnowiejskiej do al. Kijowskiej, wzdłuż al. Kijowskiej do ulicy Królewskiej, wzdłuż ulicy Królewskiej (po stronie numerów parzystych) do Al. A. Mickiewicza, wzdłuż Al. A. Mickiewicza (numery parzyste) do ulicy Czarnowiejskiej.

  • Granice podstrefy P6 V wyznaczają:

Od Al. J. Słowackiego wzdłuż ulicy Królewskiej (po stronie numerów nieparzystych) do al. Kijowskiej, wzdłuż al. Kijowskiej do ulicy Wrocławskiej (po stronie numerów parzystych), wzdłuż ulicy Wrocławskiej do ulicy Prądnickiej, wzdłuż ulicy Prądnickiej (z wyłączeniem tejże ulicy) do Al. J. Słowackiego, wzdłuż Al. J. Słowackiego (numery parzyste) do ulicy Królewskiej.

  • Granice podstrefy P7 wyznaczają podstrefy wprowadzone od 01.06.2015 roku:

Od Ronda Grunwaldzkiego wzdłuż ul. Monte Cassino do ul. A. Nowaczyńskiego, wzdłuż A. Nowaczyńskiego, wzdłuż wschodniej granicy Parku Dębnickiego do rzeki Wisły, wzdłuż rzeki Wisły, wzdłuż Bulwaru Poleskiego do Mostu Grunwaldzkiego.

  • Granice podstrefy P8 wyznaczają podstrefy wprowadzone od 01.06.2015 roku:

Wzdłuż ul. Wrocławskiej (po stronie numerów nieparzystych) do linii kolejowej, wzdłuż linii kolejowej do ul. Kamiennej, wzdłuż ul. Kamiennej do al. Słowackiego, wzdłuż al. Słowackiego (numery parzyste) do ul. Prądnickiej ( z włączeniem tej ulicy), wzdłuż ul. Prądnickiej do ul. Wrocławskiej.

Strefa płatnego parkowania Kraków godziny

Strefa płatnego parkowania w Krakowie obowiązuje w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 20.00

Parking Kraków

Obecnie w Krakowie działają 3 śródmiejskie parkingi wielopoziomowe. Dwa podziemne – pod placem Na Groblach i przy Muzeum Narodowym. Oraz naziemny parking wielopoziomowy w Starym Podgórzu, na tyłach KS Korona.

Operatorem „Parkingu przy Muzeum” oraz „Parkingu Stare Podgórze” jest spółka Miejska Infrastruktura. Łącznie to ponad 330 miejsc postojowych. Zlokalizowanych w dogodnych miejscach Krakowa, blisko najważniejszych i najcenniejszych miejsc naszego miasta. Parkingi oferują atrakcyjne ceny za postój. Parkingi położone są blisko ważnych dla mieszkańców miejsc użyteczności publicznej. W zasięgu paru minut są budynki Urzędu Miasta Krakowa, czy Starostwa Powiatu Krakowskiego.

Parking Stare Pogórze

Naziemny „Parking Stare Pogórze” znajduje się w najstarszej części prawobrzeżnej dzielnicy Krakowa Podgórze. Parę kroków od głównego podgórskiego traktu handlowego — ulicy Kalwaryjskiej. Parking zapewnia: 185 zadaszonych miejsc postojowych. Chroniących samochód przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Dodatkowo są 4 miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Parking jest monitorowany 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Za postój można płacić kartą.

Parking podziemny przy Muzeum zlokalizowany jest w ścisłym centrum. A w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się m.in. Błonia Krakowskie, Park Jordana czy Muzeum Narodowe w Krakowie. Na parkingu jest:150 zadaszonych miejsc postojowych — pozostawiony samochód nie jest narażony na wpływ warunków atmosferycznych. Do tego 5 miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Oraz 1 miejsce postojowe dla rodzin z dziećmi. Tutaj również za postój możesz zapłacić kartą. Na terenie parkingu działa monitoring. Na terenie również znajdziemy miłą i fachową obsługę. Działającą 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Parkingi „Czerwone Maki

zlokalizowane są przy Pętli Tramwajowej oraz przy Dworcu Autobusowym. Parking został uruchomiony w listopadzie 2012 roku. Od grudnia 2013 roku działa w systemie zamkniętym. Czynny codziennie od godziny 4:30 do 2:30 dnia następnego. Na parkingu dostępnych jest: 196 miejsc postojowych, odkrytych dla pojazdów do 3,5 T. Oraz 4 miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. A także mamy dostępne stojaki na rowery. Obiekt jest monitorowany. Na parkingu umieszczona jest kasa automatyczna. W której można dokonać opłaty za pomocą bilonu, banknotów oraz kart płatniczych. Kasa wydaje resztę. Przy wyjeździe znajduje się terminal płatniczy. W którym można dokonać opłaty. Na parkingu możemy liczyć na pomoc obsługi parkingu. Obiekt jest czynny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Parkuj i jedź Kraków

W planach spółki są parkingi pod nazwą „Parkuj i jedź” . Obecnie spółka realizuje proces inwestycyjny związany z budową 4 takich parkingów. Trzy z nich – Kurdwanów, Bieżanów i Mały Płaszów zlokalizowane będą przy pętlach tramwajowych. Natomiast parking Bronowice powstanie w rejonie punktu przesiadkowego. Integrującego komunikację tramwajową, kolejową i autobusową.

Artykuł Strefa płatnego parkowania Kraków pochodzi z serwisu rozeznany.pl .

]]>
/strefa-platnego-parkowania-krakow/feed/ 0
Factory Kraków /factory-krakow/ /factory-krakow/#respond Wed, 03 Jan 2018 10:34:28 +0000 /?p=1085 Centrum w Modlniczce to nowoczesny kompleks handlowy, łączący centrum OUTLET. Jak i również tradycyjny park handlowy. Odwiedzając Centrum handlowe, można zaoszczędzić czas i pieniądze. W Factory ceny są zawsze niższe od 30 do 70 procent. Nowoczesne i wygodne dwupoziomowe centrum handlowe kusi klientów dostępnością oraz skupieniem w jednym miejscu. Najważniejszych sklepów i punktów usługowych. W parku handlowym klienci znajdą […]

Artykuł Factory Kraków pochodzi z serwisu rozeznany.pl .

]]>
Centrum w Modlniczce to nowoczesny kompleks handlowy, łączący centrum OUTLET. Jak i również tradycyjny park handlowy. Odwiedzając Centrum handlowe, można zaoszczędzić czas i pieniądze. W Factory ceny są zawsze niższe od 30 do 70 procent.

Nowoczesne i wygodne dwupoziomowe centrum handlowe kusi klientów dostępnością oraz skupieniem w jednym miejscu. Najważniejszych sklepów i punktów usługowych. W parku handlowym klienci znajdą księgarnię Matras, drogerię Superpharm, perfumerię Douglas. Jak i również sklepy obuwnicze CCC i Deichmann. Delikatesy Alma, salon RTV EURO AGD i wiele punktów usługowych, które uzupełniają tę ofertę.

Przestronne wnętrze centrum zaprojektowane jest z myślą o klientach. Dzięki stronie internetowej, na której znajduje się plan centrum, możesz już w domu, bądź w drodze na zakupy zaplanować trasę po sklepach. W których na pewno będą czekały na Ciebie niesamowite zniżki i promocje.

Factory Kraków oferuje swoim klientom 1400 miejsc parkingowych. Oraz 85 miejsc postojowych dla rodzin z dziećmi, oraz przystanek bezpłatnego busa Factory. A dla aktywnych także stojaki na rowery.

Factory Outlet Kraków

Centrum Outlet Factory proponuje ponad 90 sklepów odzieżowych. Oferujących przez cały rok produkty w cenach obniżonych do 70%. A w trakcie okresu wyprzedażowego nawet do 90%. Szeroki wybór marek odzieżowych sprawia, że każdy może odnaleźć tu swój styl. W outlecie można znaleźć najlepsze polskie i zagraniczne marki. Takie jak: Mango, Vero Moda, Puma, Reebok, Solar, Kazar, Simple, Umbro.

Factory to centrum handlowe gdzie zazwyczaj możemy znaleźć końcówki kolekcji, ale nie tylko. Jest to idealne miejsce, dla osób, które uwielbiają sezonowe wyprzedaże.

Factory oferuje także możliwość założenia konta, gdzie możesz zobaczyć najnowsze promocje. Dowiedzieć się, kiedy i gdzie zaczynają się jeszcze większe wyprzedaże. A także wybrać kategorie, które najbardziej nas interesują.

Factory Kraków sklepy

Dużym ułatwieniem w czasie polowań na promocjach i wyprzedażach jest łatwość w znalezieniu sklepów. Nie jest to problemem, ponieważ możemy z łatwością wyszukać odpowiednie sklepy. Patrząc na kategorie, jakie oferuje Factory:

  • Moda damska, np. Mohito, Monnari;
  • Moda męska, np. Prochnik, Vistula;
  • Moda dziecięca;
  • Sport;
  • Obuwie;
  • Bielizna;
  • Akcesoria;
  • Dom i wnętrze;
  • Inne;
  • Gastronomia;
  • Zdrowie i uroda

W Factory istnieje również możliwość zakupu kart podarunkowych, które są idealnym pomysłem na prezent.

GODZINY OTWARCIA:

  • Poniedziałek – Sobota: 10:00 – 21:00
  • Niedziela: 10:00 – 20:00

Artykuł Factory Kraków pochodzi z serwisu rozeznany.pl .

]]>
/factory-krakow/feed/ 0