Strona główna Gdańsk Biblioteka Gdańsk

Biblioteka Gdańsk

PODZIEL SIĘ
Biblioteka Gdańsk

Biblioteka to miejsce dla każdej osoby, która uwielbia czytać. Biblioteka może znajdować się w szkole lub w innym pomieszczeniu. Jej główną funkcją jest przechowywanie książek. Jak i wypożyczanie przez uczniów książek, lektur oraz podręczników na zajęcia. W Każdej bibliotece powinien znaleźć się kącik czytelniczy potocznie zwany czytelnią.

Biblioteka wojewódzka Gdańsk

Wojewódzkie biblioteki publiczne znajdują się w 18 miastach wojewódzkich. Ich zadaniem jest gromadzenie, opracowywanie oraz udostępnianie materiałów bibliotecznych.

Biblioteka pełni również funkcję ośrodka informacji biblioteczno-bibliograficznej. Organizowanie również wymianę książek. A także opracowuje i publikuje bibliografię regionalnych, a także innych materiałów informacyjnych o charakterze regionalnym.

Główna biblioteka zajmuje się również badaniem stanu i stopnia zaspokojenia potrzeb użytkowników. Ocenia, które biblioteki nadają się do remontu. Oraz planuje ich rozmieszczenie w innych miastach województwa pomorskiego. Jak i również przedstawia organizatorom propozycję zmian w tym zakresie.

Czytelnikiem może zostać każda osoba. Należy odwiedzić jedną z filii i dopełnić następujących formalności:

  • należy zapoznać się szczegółowo z regulaminem;
  • okazać dowód osobisty,
  • należy wypełnić wniosek, przeczytać regulamin i go przestrzegać. A na końcu złożyć własnoręcznie podpis.  Za osoby niepełnoletnie zgodę podpisuje rodzic lub opiekun prawny;
  • należy zapłacić 1 zł za wydanie karty bibliotecznej. Karta będzie połączona z Metropolitalną Kartą do Kultury. Opłata pobierana jest jednorazowo wyłącznie przy zakładaniu nowej karty.

Metropolitalna Karta do Kultury upoważnia do korzystania ze wszystkich bibliotek publicznych w Gdańsku. Daje również możliwość korzystania ze zniżek u Partnerów programu.

Biblioteka miejska Gdańsk

Aktualnie WiMBP tworzą: 28 placówki biblioteczne w Gdańsku oraz czytelnie i pracownie specjalistyczne, między innymi: Biblioteczny Ośrodek Informacji, Pracownia Regionalna. Jak i również Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych, American Corner, Pracownia Komiksowa i Kolekcja Conradowska.

W bibliotekach publicznych w Gdańsku i na terenie województwa pomorskiego działają Dyskusyjne Kluby Książki. Liczba klubów powiększa się z roku na rok. Klubowicze spotykają się już w 68 klubach. Z których 18 znajduje się w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Dyskusyjne Kluby Książki to grupy czytelnicze skupiające ludzi w różnym wieku. To osoby, które lubią czytać i spotykają się, aby porozmawiać o książkach.

Z tej biblioteki najczęściej korzystają osoby dorosłe, seniorzy, jak i osoby studiujące. Na regałach każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy do wyboru książki z przeróżnymi kategoriami. Poradniki, Czasopisma. W publicznych bibliotekach mamy również dostęp do wyszukiwania książek za pomocą internetu. Jak i również możemy z nich korzystać, by wyszukać najróżniejsze materiały potrzebne na zajęcia. W takich bibliotekach mamy również możliwość kserowania książek, jak i drukowanie materiałów z internetu.

Publiczna Biblioteka

Od 2017 r. we wszystkich bibliotekach publicznych w Trójmieście. Oraz na terenie województwa pomorskiego obowiązywać będzie Metropolitalna Karta do Kultury. Karta daje możliwość zniżki na koncerty, przedstawienia. Jak i również na wystawy, do kawiarni, do kina, a nawet na różnego rodzaju kursy.

Najczęściej z bibliotek publicznych korzystają dzieci i młodzież. Takie osoby najczęściej wypożyczają lektury oraz opracowania z lekturami. Oprócz szkolnym materiałów dostępne są również bajki dla dzieci oraz książki przygodowe. A także książki fantastyczne, kryminalne czy obyczajowe książki dla młodzieży w każdym wieku.