Strona główna Gdańsk Tramwaj wodny Gdańsk

Tramwaj wodny Gdańsk

PODZIEL SIĘ

Tramwaj wodny, z którego można skorzystać w Gdańsku, to alternatywa dla innych środków komunikacji, ale także atrakcja turystyczna. Wypływają one na wody Gdańskiej zatoki
1 maja, rozpoczynając tym samym oficjalny sezon.
W praktyce, tramwaje wodne w Gdańsku, to dwa pasażerskie statki należące do Żeglugi Gdańskiej. Mają one wdzięczną nazwę Sonica oraz Sonica 1. Każdy ze statków może jednorazowo przewieźć pięćdziesięciu pasażerów oraz 5 rowerów. Pasażerowie przebywają w przeszklonym pomieszczeniu, które pozwala na przejazd również w sytuacji złych warunków atmosferycznych np. w czasie deszczu.

Atrakcja turystyczna – tramwaj wodny

Tramwaj wodny w Gdańsku to atrakcja turystyczna, z której korzystają turyści odwiedzający Gdańsk oraz całe Trójmiasto. Ponieważ przejażdżka tym środkiem lokomocji cieszy się dużym zainteresowaniem, władze miasta w czasie wakacji letnich zdecydowały się na utworzenie dodatkowego kursu. Stacją docelową jest Sobieszowo i odbywa się dużym, majestatycznym statkiem, o takiej samej nazwie- Elżbieta. Ten statek jednorazowo może wziąć na pokład aż 140 pasażerów oraz 10 rowerów. Podróż nim jest równie komfortowa i pozwala spojrzeć na miasto i jego okolice zupełnie z nowej perspektywy. Ponadto już sama możliwość znalezienia się, choć na chwile na wodzie jest nie lada atrakcją i przygodą, szczególnie dla najmłodszych podróżnych. Przeszklona kabina pozwala podziwiać widoki i potęgę oraz bezkres morza, które zawsze, budzi zachwyt i respekt jednocześnie.

Turyści, którzy posiadają aktywną Gdańską Kartę Turysty, mogą wybrać pakiet, który obejmuje przejazdy tramwajem wodnym. Przystanki są tak zlokalizowane, by prowadziły do miejsc atrakcyjnych turystycznie, które wzbudzają zainteresowanie turystów.

Tramwaj wodny to również komunikacja miejska

Dla tych, którzy mieszkają w Gdańsku i Trójmieście na co dzień, ale również dla odwiedzających te rejony tramwaj wodny jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnej komunikacji. Zainteresowane osoby mogą skorzystać z następujących tras:
Trasa F5– Pierwszy przystanek to Żabi Kruk zlokalizowany w Gdańsku tuż obok falochronu zachodniego – kolejne przystanki to Zielony Most – Targ Rybny- Wiosny Ludów – Nabrzeże Zbożowe- następne to postoje najczęściej wybierane przez turystów-Twierdza Wisłoujście, Westerplatte oraz Nowy Port Latarnia Morska. Końcowym przystankiem jest Brzeźno.
Trasa F6– trasa ta rozpoczyna się na targu rybnym w Gdańsku i na nim kończy. Przejazd obejmuje takie przystanki jak: Narodowe Centrum Żeglarstwa i Sobieszewo.
Te linie kursują zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy, z którym można zapoznać się na stronach internetowych od 9.00 do 20.00.

W weekendy oraz wyznaczone dni w czasie sezonu, czyli od maja od września, ze względu na duże zainteresowanie tym środkiem transportu uruchamiane są dodatkowe kursy statków.
W ramach Karty Mieszkańca, osoby, które ją posiadają, mogą poruszać tramwajem wodnym bezpłatnie. Kartę  mogą otrzymać tylko osoby, które mieszkają w Gdańsku.