Strona główna Diety Dieta Montignac

Dieta Montignac

PODZIEL SIĘ
Dieta Montignac

Dieta montignac wprowadziła niemałą rewolucję wśród dietetyków oraz osób, które usiłują pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Jej zasady przeczą niemal wszystkim dotychczasowym dietom, co z pewnością jest niezwykle zaskakujące. Opracował ją Michael Montignac, który stwierdził, że przyczyną tycia jest nieodpowiedni dobór poszczególnych produktów, a nie ich kaloryczność. Nie oznacza to oczywiście, że mamy nie zwracać uwagi na to co jemy. Jest wręcz przeciwnie, możemy jedynie korzystać z określonych produktów o niskim indeksie glikemicznym. Jak to wygląda w praktyce?
Dieta montignac zasady 


Według twórcy diety montignac to nie kalorie są przyczyną naszego tycia, ale węglowodany, zwłaszcza te, które wykazują wysoki indeks glikemiczny. Po ich spożyciu poziom glukozy we krwi szybko wzrasta, a im jest wyższy tym większy głód później odczuwamy, przez co jemy częściej i więcej, a w efekcie szybciej gromadzimy tkankę tłuszczową. Receptą na to ma być więc spożywanie minimum trzech posiłków dziennie, które należy komponować na podstawie niskiego indeksu glikemicznego (jego poziom nie powinien przekraczać 50). Bardzo istotne będzie przede wszystkim spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się rybach bądź tłuszczach roślinnych. W diecie polecane jest spożywanie 1 grama białka na każdy kilogram masy ciała raz zwiększenie codziennej dawki błonnika do mniej więcej 40 gram.

Jakich produktów należy unikać?


Unikać należy głównie nasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się w mięsie i maśle. Nie możemy spożywać także wysokotłuszczowychwyrobów mlecznych. Ponadto powinniśmy unikać produktów wysoko przetworzonych, w tym również słodyczy. Najlepiej będzie zastąpić je surowcami naturalnymi, a szczególnie produktami pełnoziarnistymi. Zakazane na diecie jest spożywanie alkoholu, kawa i herbata również znajdują się na czarnej liście, podobnie jak biały ryż oraz ziemniaki. 
Etapy diety montignac


Dieta składa się z dwóch etapów, pierwszy z nich jest bardzo restrykcyjny i to właśnie wtedy tracimy najwięcej kilogramów. Drugi etap ma za zadanie ustabilizować osiągnięte efekty i zapobiec efektowi jo-jo. Przyjrzyjmy im się nieco dokładniej.

  • Etap I – jego okres trwania uzależniony jest od nas samych i tego jakie rezultaty chcemy osiągnąć. Zazwyczaj trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Na samym początku tego etapu nie musimy przestrzegać wielu zasad. Nie liczmy wówczas kalorii i staramy się jeść tyle aby nie odczuwać głodu, ale oczywiście zwracamy uwagę na indeks glikemiczny poszczególnych produktów. Staramy się ponadto unikać cukru. W tej diecie możemy używać wyłącznie fruktozy. Za każdym razem, komponując posiłek musimy dokładnie zestawiać produkty. Należy pamiętać aby węglowodany o indeksie glikemicznym poniżej 35 zestawiać z tłuszczami, zaś powyżej 35 z białkiem i warzywami. Śniadanie musi koniecznie składać się z węglowodanów, zaś obiad z tłuszczu i białka. Wieczorem może dowolnie połączyć węglowodany z białkami lub białka z tłuszczami.
  • Etap II – dieta Montignaca powinna zostać wprowadzona jako nasz stały system odżywiania.  Nie oznacza to od razu, że już do końca życia mamy unikać pewnej grupy produktów. Możemy czasami skusić się na deser bądź wypić kilka kieliszków wina. Niemniej chodzić o to aby unikać węglowodanów, które wykazują indeks glikemiczny o wartości powyżej 50.

Przydatne wskazówki

Zapewne każdej osobie, która ma zamiar zastosować tą dietę, przyda się kilka praktycznych wskazówek. Dotyczą one w większości zalecanych lub zakazanych produktów. Pamiętajmy więc, że warto spożywać warzywa bogate w błonnik. W naszym menu może zostać jedynie pieczywo pełnoziarniste, które najlepiej jeść rano. Ogólna liczba codziennych posiłków powinna wynosić minimum 3 i nie należy ich pomijać. Przerwa pomiędzy kolejnymi posiłkami nie może być mniejsza aniżeli trzy godziny. Koniecznie należy wykluczyć cukier oraz słodkie napoje i zastąpić je najlepiej wodą niegazowaną.  Nie przesadzajmy także z ilością owoców i nie dodawajmy ich do naszych posiłków. Jeżeli już, to spożywamy je oddzielnie.

Dieta montignac efekty


Badania naukowe potwierdzają skuteczność tej diety. W pierwszym miesiącu możemy stracić nawet od 6 do 16 kilogramów, w zależności od naszego BMI wyjściowego. Dieta Montignaca wpływa jednak nie tylko na sylwetkę, ale również na nasze zdrowie. Dzięki niej uczymy się właściwego żywienia i unikamy szkodliwych produktów, które źle wpływają na organizm. Jej długotrwałe stosowania wyrównuje poziom glukozy we krwi, poprawia funkcjonowanie mięśnia sercowego oraz trzustki, a także zapobiega chorom układu krążenia. Wpływa zatem całościowo na nasz organizm.

Zanim rozpoczniemy dietę pamiętajmy o konsultacji z lekarzem, zwłaszcza jeżeli chcemy pozostawać na niej przez dłuższy okres czasu. Wadą tego rodzaju diety może być jej koszt. Znaczna część dozwolonych produktów posiada wysokie ceny, dlatego nie każdy się na nią decyduje. Dieta Montagnica wymaga od nas nie lada dyscypliny więc niektórzy mogą łatwo się zniechęcić.