Strona główna Turystyka Wiedeń co warto zobaczyć

Wiedeń co warto zobaczyć

PODZIEL SIĘ
Wieden

Wiedeń – czy warto się tu wybrać?


Wiedeń to stolica i jednocześnie największe miasto w Austrii, które robi ogromne wrażenie na przyjezdnych. Mimo, że panują tu wysokie ceny, to turyści chętnie przyjeżdżają do tego miasta położonego nad Dunajem w celu zwiedzenia najsłynniejszych zabytków europejskich. Jeszcze do niedawna Polacy nie mieli do dyspozycji wygodnych połączeń do Wiednia, na szczęście uległo to zmianie. Teraz możemy skorzystać nie tylko z połączeń lotniczych, ale również z tanich przewoźników autobusowych więc będzie to świetny pomysł na dłuższy weekend, np. majowy. Co powinniśmy koniecznie zobaczyć będąc w Wiedniu?

Atrakcje i zabytki w Wiedniu


Wstęp do większości zabytków będzie płatny, a ceny mogą przyprawić o zawrót głowy. Są tu jednak miejsca, który każdy musi obowiązkowo zobaczyć. Co się do nich zalicza?

  • Pałac Schönbrunn – ta letnia, cesarska rezydencja to Pałac Schönbrunnjedna z najpopularniejszych atrakcji w całym mieście. Nazywana bywa nawet wiedeńskim Wersalem. Na szczególną uwagę zasługuje reprezentacyjny gmach, który został zainspirowany posiadłością Ludwika XIV i służył dawniej członkom dynastii Habsburgów. Aktualnie jest on udostępniony wszystkim zwiedzającym i wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.
  • Hundertwasserhaus – Pod tą tajemniczą nazwą kryje się dom mieszkalny, który powstał w 1985 roku. Zaprojektował go austriacki artysta, od którego nazwiska pochodzi nazwa tej budowli. Co charakteryzuje ten obiekt? Będą to przede wszystkim wyraziste kolory, brak prostych linii, a także znaczna ilość roślinności. Dom sprawia wrażenie jakby zaprzeczał prawom architektury, a jednak mieści się w nim kilkadziesiąt apartamentów.
  • Belweder – najbardziej znany pałac w Wiedniu, który stanowił letnią rezydencję księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Obecnie pełni funkcję muzeum. Na turystach wrażenie wywołują zwłaszcza ogrody w stylu francuskim.
  • Ratusz – uważany za najpiękniejszy w Europie. Ta budowla w stylu neogotyckim powstała w XIX wieku i już wtedy mieściła się tu siedziba władz miasta. Przy ratuszu znajduje się ogromny plac, gdzie odbywają się najważniejsze uroczystości.

Ceny w Wiedniu


Wiedeń należy do jednej z najdroższych europejskich stolic, dlatego przyjeżdżając tutaj musimy być przygotowani na spore wydatki. Obiad w restauracji kosztuje tu mniej więcej 16-18 euro. Jedzenie uliczne, czyli głównie Bratwurst to koszt ok. 4-5 euro. Niestety, wstęp do większości atrakcji również będzie płatny. Samo wejście do zoo kosztuje ponad 18 euro, a zwiedzanie Pałacu Schonbrunn z ogrodem to koszt blisko 22 euro. Jak przedstawiają się ceny noclegów w stolicy Austrii? Są mocno uzależnione od sezonu. Wynajem pokoju dla dwóch osób to koszt ok 60 euro. Za nocleg w tańszym hostelu zapłacimy za to od 40 euro.

Wycieczka do Wiednia to marzenie wielu osób, jednak z uwagi na cenę, często jest odkładane. Wydaje się jednak, że choć raz warto poświęcić trochę więcej pieniędzy aby zobaczyć na własne oczy najważniejsze budowle w Europie.