Strona główna Regionalne TR Warszawa

TR Warszawa

PODZIEL SIĘ
TR Warszawa

TR Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości) to jeden z najciekawszych polskich zespołów teatralnych. Który na przełomie XX i XXI wieku stał się ośrodkiem teatralnej rewolucji. Dając początek nowej estetyce i językowi teatralnemu, a także całemu pokoleniu reżyserów, dramatopisarzy, scenografów, kompozytorów. Jak i aktorów, które ukształtowało polski teatr początku XXI wieku. Nazywany jest „młodym punkowym teatrem z Polski”. I „najszybszym teatrem w mieście”. Łączy on nowatorstwo w inscenizacji i aktorstwie z podejmowaniem kontrowersyjnych tematów. Związanych z gwałtownie zmieniającą się rzeczywistością społeczną, polityczną i ekonomiczną. Dyrektorem artystycznym teatru od 1998 roku jest reżyser Grzegorz Jarzyna.

Teatr Rozmaitości Warszawa

Scena przy Marszałkowskiej 8 należy do grona najciekawszych teatrów w Polsce. Jest jedną z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych marek na międzynarodowej scenie teatralnej. Nie tylko wyznacza kierunki ekspresji artystycznej. Również jest też kuźnią talentów, z której wywodzi się wielu wybitnych aktorów i twórców teatralnych średniego i młodego pokolenia.

Teatr przyciąga najlepszych reżyserów. Takich jak Grzegorz Jarzyna, Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, René Pollesch, a także przedstawicieli młodszej generacji m.in. Michała Borczucha czy Natalię Korczakowską. W TR Warszawa grają wybitni polscy i europejscy aktorzy. Poszukiwanie nowych środków ekspresji teatralnej oznacza nie tylko sięganie po nowe, współczesne sztuki. Lecz również reinterpretację tekstów klasycznych. Od 2000 roku TR Warszawa jest miejscem, w którym prezentowane są także inne dyscypliny: film, muzyka, sztuki plastyczne czy audiowizualne.

TR Warszawa jako pierwszy w Polsce stworzył przestrzeń dla otwartych prób czytanych nowej dramaturgii. Koncertów, odczytów, wystaw, debat, przeglądów filmowych, akcji artystycznych i edukacji muzycznej. Stając się wzorem teatru otwartego. Którego aktywność wykracza daleko poza działalność tradycyjnego teatru repertuarowego i poszerza artystyczny czy społeczny kontekst wystawianych przedstawień.

Repertuar:

  • Kalifornia / grace slick;
  • Puppenhaus. Kuracja.

Dokładny repertuar dostępny jest na stronie internetowej http://trwarszawa.pl

W 2020 roku teatr przeniesie się do nowej siedziby na Placu Defilad. Gdzie razem z nowym budynkiem Muzeum Sztuki Nowoczesnej, projektuje nowojorski architekt Thomas Phifer. TR Warszawa i MSN będą współtworzyć nowe kulturalne centrum Warszawy oddające dynamiczny charakter miasta i jego mieszkańców. W nowej siedzibie teatru, realizującej idee otwartości, mobilności i wspólnotowości, znajdą się dwie wielofunkcyjne przestrzenie do prezentacji spektakli, sale prób, przestrzenie edukacyjne, bistro i restauracja.