Strona główna Gdańsk Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

PODZIEL SIĘ
Gdańsk Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej znajduje się w stolicy województwa pomorskiego. Muzeum leży pomiędzy Kanałem Raduni i Motławą, w miejscu, gdzie obecnie powstaje nowa dzielnica miasta. Siedziba muzeum znajduje się blisko historycznego centrum Gdańska — miasta, w którym zaczęła się II wojna światowa. Muzeum znajduję się 200 metrów od historycznego budynku Poczty Polskiej w Gdańsku oraz 3 km drogą wodną od półwyspu Westerplatte.

Obiekt ten od zewnątrz wywiera duże wrażenie, ponieważ sam budynek przypomina ogromną bryłę. Siedziba muzeum dzieli się na trzy strefy, które są odzwierciedleniem związków przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

  • Przeszłość – podziemie;
  • Teraźniejszość – plac wokół obiektu;
  • Przyszłość – wieża, czyli nowoczesna dominanta.

Muzeum w Gdańsku przedstawia ekspozycję nie tylko losów Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.

Ceny biletów w Muzeum II Wojny Światowej

W Muzeum II Wojny Światowej kasy są czynne w dniach funkcjonowania Muzeum w godzinach 9:30-17:00. Rezerwacja internetowa (płatności są obsługiwane przez PayU).

Ceny biletów – wystawa główna

  • 55 zł — bilet rodzinny (2 dorosłych i do 3 dzieci do 19 roku życia);
  • 23 zł — bilet normalny;
  • 16 zł — bilet ulgowy;
  • 5 zł — wypożyczenie audioprzewodnika. Audioprzewodnik dostępny jest w 5 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, francuskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Dotyczy wyłącznie wystawy głównej.

Wystawa dla dzieci – “Podróż w czasie”

  • Bilet dla dziecka – 8 zł;
  • Bilet dla opiekuna – 13 zł.

Dokładne informacje, kto może skorzystać z biletu ulgowego oraz z biletu darmowego znajdziemy na stronie internetowej muzeum.

Najlepsze Muzeum w Gdańsku?

 Muzeum II wojny Światowej to wyjątkowe miejsce w Gdańsku, w Polsce i w Europie. Jego wystawa główna, zajmuje powierzchnię niemal 5 tys. metrów kwadratowych. Zlokalizowana jest na najniższym poziomie budynku, 14 metrów pod ziemią. Głównym celem muzeum jest pokazanie kataklizmu wojennego na przykładzie tragicznych losów ludzi.

Część naziemna siedziby muzeum przypomina pochylonego graniatosłupa. W tym miejscu znajduje się biblioteka z czytelnią, sale edukacyjne i konferencyjne. Na najwyższym zaś poziomie znajduje się kawiarnia i restauracja z widokiem na panoramę Gdańska.

Sercem Muzeum jest główna wystawa, która znajduje się pod ziemią a dokładnie 14 metrów pod ziemią i obecnie należy do największych na świecie. Wystawa główna została również podzielona na 3 bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Wystawa opowiada o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach. Jak i również o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i o zwykłych ludziach. Na wystawie głównej znajdują się ok. 2 tys. eksponatów oraz stanowisk multimedialnych. Dzięki nim można przeglądać archiwalne fotografie, filmy i inne rzeczy z czasów wojny.

W przestrzeni wystawy głównej zaprezentowane są również sale przedstawiające życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawę dla dzieci.