Warszawa podzielona jest na 18 dzielnic. Ich różnorodność, status oraz koncentracja ludności, kapitału. Oraz wszelkich innych czynników stanowi o różnorodności stolicy naszego kraju. Powoduje, że właśnie ona zawiera w sobie tak wiele ciekawych i intrygujących sprzeczności i cech. Cechy te powodują, że właśnie to miasto regularnie przyciąga do siebie coraz więcej turystów, inwestorów czy biznesmenów.
Dzielnice to: Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ. Jak i również Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz.
Dzielnice Warszawa
Warszawa lewobrzeżna
Śródmieście
Stosunkowo niewielkie pod względem powierzchni centrum Warszawy. Mieści większość urzędów centralnych i samorządowych oraz ośrodków kultury i rozrywki. Do Śródmieścia należy zabytkowa Starówka. Śródmieście obejmuje najstarszą część Warszawy. Najwięcej jest tutaj zabudowy o wybitnym znaczeniu historycznym. Szczególnie na Starym Mieście i przy Trakcie Królewskim. Bardzo wiele jest tu także obiektów zabytkowych. Takich jak Pałac Kultury i Nauki, Ogród Saski, Zamek Królewski. Oraz Stare Miasto, Belweder i wiele innych wart zwiedzania miejsc.
Mokotów
Mokotów jest dzielnicą w głównej mierze mieszkaniową. Swoje miejsce znalazły tutaj także ambasady, rezydencje, przedstawicielstwa zagraniczne. Jak i firmy o ustalonej renomie, urzędy państwowe oraz radio i telewizja.
Żoliborz
Żoliborz ze swymi wspaniałymi warunkami środowiskowymi ma charakter mieszkaniowo-rekreacyjny. Znaczną część dzielnicy stanowią tereny zielone. Na Żoliborzu znajduje się sanktuarium św. Stanisława Kostki. Tu też powstała spółdzielnia-legenda — Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Stoczono również pierwszy bój Powstania Warszawskiego.
Bielany
To atrakcyjny teren, na którym wybudowano wiele ośrodków badawczo-naukowych. Oraz, gdzie dba się o obszary zielone. W sąsiedztwie znajduje się Kampinoski Park Narodowy. W samych Bielanach znajdziemy m.in. Lasek Bielański, Park i Las Młociński oraz Las Bemowo.
Bemowo
Nowa dzielnica, która powstała głównie dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wojska. Bemowo należy do najbardziej ekologicznych dzielnic Warszawy. Dużą jej część zajmują obszary zielone. Nie ma tutaj również zakładów przemysłowych.
Wilanów
Wilanów to dzielnica przyjazna dla inwestorów i gości. Wielkie niezagospodarowane tereny, piękne okolice, miasto i ogród. To w Wilanowie mieszkają znani ludzie ze świata polityki, kultury, sztuki. Jak i również dyplomaci i przedstawiciele biznesu. Każdy z mieszkańców może znaleźć coś dla siebie. Spośród takich propozycji jak zwiedzanie zabytków, wycieczki rowerowe, gra w golfa. Również można skorzystać z pływania kajakiem, wędkowanie lub spacer nad Wisłą.
Wola
Wola to dzielnica wypełniona po brzegi historią. Spotyka się ją niemal na każdym kroku. Przypominają o niej pomniki, cmentarze, ulice oraz miejsca owiane legendą. Wola, ta stara, historyczna dzielnica miasta była po wojnie dzielnicą robotniczo-przemysłową. Obecnie dzielnica przeżywa swój renesans. Z ośrodka przemysłowego nabiera znaczenia centrum biznesu, handlu i usług. Na terenie Woli otwierają swoje biura największe koncerny, banki i towarzystwa ubezpieczeniowe. Wiele terenów przeznaczonych zostało pod inwestycje mieszkaniowe.
Ochota
Ochota położona jest blisko Śródmieścia. Stała się miejscem wielu inwestycji biznesowo-handlowych oraz mieszkaniowych.
Ursynów
Dzielnica blokowisk i kiedyś „największa sypialnia Warszawy” doczekała się kilku centrów handlu i rozrywki. Stacji metra oraz nowych, bardziej luksusowych osiedli. W błyskawicznym tempie powstają nowe budynki mieszkalne, firmy, supermarkety, wyższe uczelnie.
Włochy
Włochy to najspokojniejsza, bo najbardziej oddalona od centrum, dzielnica Warszawy. Ważnym punktem na terenie Włoch jest Lotnisko. Przez Okęcie przebiegają również dwie ważne strategicznie trasy: Al. Krakowska i Aleje Jerozolimskie.
Ursus
Jest jedną z najmniejszych warszawskich dzielnic. Położona jest w zachodniej części stolicy, w odległości 9 km od centrum miasta. Atrakcyjne położenie dzielnicy w obszarze Warszawy wynika głównie z bliskiej odległości od centrum miasta.
Warszawa Prawobrzeżna
Praga Południe
Praga Południe jest dzielnicą zieleni. Prawdziwą perełkę stanowi Saska Kępa z charakterystyczną dla lat 20. i 30. zabudową rezydencyjną. Dynamiczny rozwój zawdzięcza powstającym nowych mieszkań z luksusowymi apartamentami. Terenem spacerów może stać się leżący na obrzeżu dzielnicy, rezerwat krajobrazowo-historyczny.
Praga Północ
Praga jest jedną ze starszych dzielnic Warszawy. Jako jedna z nielicznych dzielnic Warszawy. Stara Praga zachowała swój naturalny historyczny rodowód.
Targówek
Targówek obejmuje zróżnicowane pod względem typów budownictwa osiedla. Znaleźć tu można typowe przedmiejskie blokowiska. Osiedla willowe (Zacisze), jak i tereny przemysłowe (Utrata). Dużo jest również terenów kolejowych oraz terenów zielonych. Na obszarze dzielnicy znajdują się Cmentarz Bródnowski oraz Cmentarz Żydowski na Bródnie.
Wawer
Jest to dzielnica zielona o znanych walorach klimatycznych i tradycji uzdrowiskowej. Słynna z przyrodniczego bogactwa lasów. Tworząca Mazowiecki Park Krajobrazowy, w którego sąsiedztwie planuje się inwestycje nieuciążliwe dla środowiska. Takie jak: ośrodki sportu i rekreacji, małe pensjonaty oraz ośrodki usług medycznych. Na terenie dzielnicy największy procent budownictwa stanowią zasoby budownictwa indywidualnego. Następnie zasoby komunalne, zakładowe i spółdzielcze.
Wesoła
To kolejna część Warszawy, która idealnie nadaje się na wypoczynek, rekreację oraz odrobinę sportu. Wszystko to ze względu na rozległe tereny zielone, znajdujące się na obszarze Wesołej. To również najmłodsza dzielnica stolicy.
Rembertów
W Rembertowie znajduje się sporo wolnych przestrzeni i terenów leśnych. Mała gęstość zaludnienia i rzadka zabudowa stwarza możliwości rozwoju obszarów pod budownictwo niskie i rekreacyjno-sportowe.
Białołęka
Położona jest przy trasach wylotowych na Białystok, Gdańsk, Ostrołękę, Suwałki i nad Zalew Zegrzyński. Dzielnica graniczy z Rezerwatem Łęgi Czarnej Strugi. W ostatnich latach nastąpił bardzo dynamiczny rozwój dzielnicy. Związany głównie z intensywnym rozwojem budownictwa mieszkaniowego.
Teren dzielnicy jest nadal wielkim placem budowy. Głównie domów wielorodzinnych oraz szeregowych. Białołęka jest to najbardziej atrakcyjna dzielnica do zamieszkania.
Warszawa podział na dzielnice
Współczesny podział administracyjny Warszawy obowiązuje od 27 października 2002 roku. Na podstawie tzw. ustawy warszawskiej. Według której Warszawa jest gminą na prawach powiatu podzieloną na 18 dzielnic. Największą dzielnicą Warszawy jest Wawer a najmniejszą natomiast Żoliborz.
Najludniejszą dzielnicą jest Mokotów. Największa gęstość zaludnienia występuje na Ochocie a najmniejsza w Wilanowie.